Top 10 tanács anyagleadáshoz!
Olvassa el CEWE Nyomda anyagleadási kisokosunkat, mely 10 pontban összefoglalja, mire szükséges ügyelni az anyagleadás előtt!
A digitális nyomdák az alkalmazott nyomdatechnológiának köszönhetően méltán arról ismertek, hogy egyes esetekben a megrendelések gyorsabb és költséghatékonyabb legyártására képesek a hagyományos nyomdákkal szemben.
Ám a megrendelések gyors elkészítésének számos alapvető feltétele van, melyeknek célszerű teljesülnie ahhoz, hogy mind a megrendelő, mind az érintett digitális nyomda oldaláról a kivitelezés körülményei a legoptimálisabbak legyenek.
Top 10 tanács anyagleadáshoz
1. Felbontás
✓ minimum 300 dpi
Mit is jelent a dpi?
A dpi a „dots per inch” kifejezés rövidítése, melynek magyar megfelelője a „pont per hüvelyk”. Ez egészen pontosan azt jelenti, hogy hány képpont kerül egy négyzethüvelykre (2,54 x 2,54 cm). Az igényes nyomdai késztermék előállításának elengedhetetlen feltétele a megfelelő felbontás, mely jelen esetben minimum 300 dpi.
Alacsonyabb felbontás alkalmazása kockázatos, hiszen a nyomtatott késztermék és a monitoron látott – látszólag jó felbontású – anyag között lényeges különbségek fognak mutatkozni. Míg a képek és szövegek monitoron megfelelőek, úgy a nyomtatott készterméken a képek „kockásak”, homályosak, míg a szövegek olvashatatlanok lesznek.
2. CMYK vagy RGB?
✓ CMYK
RGB színmód alkalmazása alapvetően elektronikai eszközök esetében releváns, mint pl. monitorok, képernyők, kijelzők. Így kizárólag webes megjelenítés esetén nem is okozna problémát az alkalmazása, mert a digitális képfeldolgozó eszközök kiválóan értelmezik az RGB színteret.
A CMYK színmód nyomdai területen a színhűség érdekében elengedhetetlen. Ügyelni kell arra, amennyiben a szerkesztett nyomdai anyag direktszínt is tartalmaz, csak az érintett részek legyenek direktszínben megadva, minden egyéb terület színeit CMYK színmódba kell konvertálni.
Egyszínű fekete pl. szöveges nyomdai anyagnál fontos, hogy a fekete 100% legyen.
3. Kifutó
✓ 2-2 mm oldalanként
Nyomdakész anyag esetében 3 méretről szükséges beszélnünk.
Minta – A4 szórólap
• vágott méret – 210 x 297 mm
• kifutó – 2-2 mm
• kifutóval növelt méret – 214 x 301 mm
A nyomdakész anyag szerkesztéséhez Önnek a kifutóval növelt méretet szükséges elküldenie a nyomda részére.
Kifutónak a nyomdakész anyag azon részét nevezzük, mely a nyomtatás során levágásra kerül. Amennyiben a nyomdakész anyag nem tartalmaz kifutót, olyan részek is levágódhatnak, melyek hasznos elemei a készterméknek, ráadásul vágáskor fehér csíkok lehetnek a termék szélén – ami lássuk be, nem túl attraktív. Az optimális vágott méret eléréséhez kérjük, sose feledkezzen meg a kifutóról!
4. Vágójel
✓ szükséges, nem elhagyható
A kifutó „nem elhagyása” mellett fontos a vágójelek alkalmazása. A vágójel egy hajszálvékony vízszintes és függőleges segédvonal, amely jelöli a lap vágási helyeit. A nyomtatást követően a vágási helyek mentén fogjuk a kinyomtatott nyersanyagot végleges méretre vágni, melyhez szükséges meghatározni, mely terület a kifutó, tehát a levágható rész, mely terület hasznos, tehát a vágott méret.
5. Képi anyag megjelenése / elrendezése
✓ képek és szövegek ne legyenek közel a vágójelhez
6. Képek
✓ 300 dpi felbontás preferált.
Ennek okáról bővebben a „Felbontás” pont alatt szerezhet információt.
7. Szövegek
✓ fontok beágyazása vagy legörbézése
Amennyiben nincs integrálva a betűkészlet a PDF-be, az adott szöveg teljesen más betűtípussal jelenik meg a nyomtatott anyagban. Ez leginkább a hosszú ékezetes betűk esetében mutatkozik meg.
✓ megfelelő betűméret alkalmazása
Túl kicsi betűméret esetén a szövegek mintha egybefolynának, olvashatatlanok lesznek.
8. Fájlformátum
✓ nyomdakész CMYK színmódú kompozit PDF fájl (1.4 PDF verzió!)
Vizsgáljuk meg a kifejezéseket külön-külön!
Nyomdakész: az a megszerkesztett anyag, amely a számítógépről azonnal a nyomógépbe kerülhet. Nevezhetjük ideális megszerkesztett formátumnak is, a lényeg, hogy minden szerkesztési feltétel teljesült, melyet a nyomda megfogalmazott.
CMYK: színmód, melybe a nyomdai anyag szerkesztése során alkalmazott összes szín konvertálása szükséges.
Kompozit PDF: nem színrebontott fájl. A kompozit PDF teljes egészében mutatja a nyomdai anyagot felépítő színeket, a digitális nyomdatechnológia nem követeli meg a színrebontást.
Megfelelő fájlformátum:
• szerkesztés során megfelelő oldalméret beállítása → mindig egyezzen a késztermék méretével
• CMYK színmód
• összes alkalmazott font beágyazása vagy legörbézése
• nyomtatásra alkalmas minőség
9. Méret
✓ nyomdakész anyag méret = késztermék méret
A méretarányos szerkesztés egyoldalas, illetve többoldalas nyomdai termékek esetében is nagyon fontos. Például kétoldalas nyomat esetében előforduló hiba, hogy a két oldal nem egyforma méretű, ekkor az anyag nem nyomtatható. Többoldalas (katalógus) esetében a belív és borító méret összhangjára szükséges figyelni.
A többoldalas megrendelésekről bővebben weboldalunkon az Anyagleadás menüpont alatt tájékozódhat!
10. Határidők
A digitális nyomdák, így a CEWE Nyomda is rövid gyártási határidővel dolgozik a technológia miatt. Természetesen a határidő nyomdánként és nyomdai termékenként változó.
Egy átlagos rendelési így néz ki:
Ajánlatkérés → Ajánlatadás → Megrendelés → Anyagleadás → Korrekció → Gyártás → Szállítás
A rövid gyártási határidő 2 pont függvényében változik:
Anyagleadás:
• nyomdakész-e a szerkesztett anyag?
• szükséges-e igénybe venni grafikai előkészítést, melyet adott esetben a nyomda is vállalhat?
Gyártás:
Komplexebb nyomdai termékek esetében több idő szükséges a késztermék elkészítéséhez, hiszen a komplexebb termék komplexebb kötészeti eljárást is igényel.
Elérkeztünk anyagleadási kisokosunk végére 🙂
Bízunk benne, hogy a felsorolt 10 pont hasznos információt tartalmazott és segítségül fog szolgálni következő digitális nyomdai megrendeléséhez!
Hozzászólások